Széchenyi 2022

Szolgáltatások

Könyvelő, Adótanácsadó és Szolgáltató Zrt.
English

EcoCreative
Hypercortex
divider

Egypercesek

Ha a cég jogutód nélküli megszüntetése a cél, akkor végelszámolásnak van helye – amennyiben a cég nem fizetésképtelen és a cégre vonatkozó jogszabály eltérő rendelkezést nem tartalmaz.

Mik a legfontosabb számviteli, jogi teendők ilyenkor?

Ha így döntünk, akkor mindenekelőtt

  • határozatot kell hozni a társaság végelszámolással történő megszűnéséről,
  • valamint dönteni kell a végelszámolás kezdő napjáról, valamint a végelszámoló személyéről, aki a társaság addigi vezető tisztségviselője is lehet.E dokumentumok elkészítéséhez ügyvéd bevonása szükséges.
  • A végelszámolás kezdő napját megelőző napon megszűnik a kata-alanyiság, az ezt követő napon pedig megkezdődik a végelszámolási időszak, amelyre a katát tehát nem lehet alkalmazni, így a társaság ismét a számviteli törvény és a társasági adóról szóló törvény hatálya alá kerül ezen időszakban.
  • A még katás időszakról a kikerülést követő 30 napon belül kell elkészíteni a kata-bevallást, ahol számot kell adni a kisadózóként megszerzett bevételekről.
  • A katás időszak végével, azaz a végelszámolási időszak kezdő időpontját megelőzően egy tevékenységet lezáró mérleget is kell készíteni.
    Ebben a mérlegben az eszközök a piaci értékükön szerepelnek, a kötelezettségek a ténylegesen fizetendő összegben, a saját tőke pedig a kettő különbözeteként kerül meghatározásra.
  • Ebből a záró mérlegből pedig egy végelszámolási nyitómérleget kell készíteni, amelyben szereplő adatokat könyvvizsgálóval kell ellenőriztetni.
  • A végelszámolási időszakban felmerülő eseményeket a kettős könyvvitel szabályai szerint kell rögzíteni.
  • A végelszámolási időszakban a szükséges bevallásokat a szokásos határidőben kell beküldeni.
  • A végelszámolás zárásaként ismét el kell készíteni egy végelszámolást lezáró beszámolót a végelszámolás záró dátumát követő 60 napon belül.
  • Ezzel egy időben a végelszámolási időszakra jutó társasági adó kötelezettségéről számol el a vállalkozás, hiszen a végelszámolási időszakban a cég a társasági adó alanya.
  • Amennyiben a végelszámolás 12 hónapnál hosszabb ideig tart, akkor a 12 hónapos időszak külön üzleti évnek számít, amelyről beszámolót kell készíteni.

Fontos!
Gyakori hiba, hogy az ügyvéd által indított végelszámolást, illetve annak dátumát nem hozzák a időben könyvelő tudomására – ebben az esetben a cég jellemzően azt tapasztalja, hogy  kap egy 150 000 Ft-os mulasztási bírságot az adatszolgáltatás elmulasztása miatt.
Fentiekre tekintettel ha megszületett a határozat a társaság végelszámolásáról, úgy annak dokumentumait a cégbírósági benyújtás mellett a könyvelésnek is át kell adni.

Iratkozzon fel Egyperces rovatunkra:

Kiemelt partnereink

További Partnereink

Bemutatkozás

A klasszikus adatrögzítő könyvelés már a múlté. A jelen a vezetői döntések aktív támogatásáról szól.
Az Írisz Office csoport a cégvezetőket és döntéshozókat támogatja napi szinten, tevékenységünk a könyvelésen és az információval történő ellátáson alapszik.

Papp Tibor Papp Tibor alapító
CertUnion ISO