Széchenyi 2022

Szolgáltatások

Könyvelő, Adótanácsadó és Szolgáltató Zrt.
English

EcoCreative
Hypercortex
divider

Tollunkból

 

  • 2003. évi XCII. törvény az adózás rendjéről;
  • 1996. évi LXXXI. törvény a társasági adóról és az osztalékadóról;
  • Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. törvény

Előzmény

Az eddigiekben – lényegét tekintve – az alábbi vállalkozásokat tekintettük egymás kapcsolt vállalkozásainak:

  • Ha valaki két adózóban – közvetve vagy közvetlenül – többségi befolyással bír.

A köztudattal ellentétben viszont nem attól lesz kapcsolt két vállalkozás, hogy mindkettőben többségi tulajdonom van, hanem attól, ha mindkettőben a szavazatok több mint 50%-át birtoklom.

Fontos megemlíteni, hogy a közeli hozzátartozók kvázi egyazon személynek minősülnek e jogszabály alapján, azaz ha valaki egyedül birtokol egy gazdasági társaságot, és az ő testvére is egyedül birtokol egy gazdasági társaságot, majd a két cég között gazdasági kapcsolat létesül, úgy a két gazdasági társaság kapcsolttá válik.

  • Ha valakinek két adózóban is ügyvezető delegálási joga van.

A fenti kritériumok bővültek 2015-től a közös ügyvezetéssel:

január 1-jét követően kapcsolttá válnak azok a vállalkozások is, ahol az ügyvezetés személyében azonosságot mutatnak, és közöttük gazdasági kapcsolat is létesül.

Egyértelműsítés: az új előírás kapcsán nincs olyan kitétel, hogy ha az ügyvezetők különböző személyek, de egymásnak közeli hozzátartozói, akkor  – csak erre  a tényre tekintettel kapcsolt viszony fennállását kellene minősíteni.

(Például, ha „A” cégben ügyvezetőként 70 százalékos szavazati joggal rendelkezik az egyik testvér, a másik testvér – aki 20 százalékos szavazati joggal bír – „B” cégben megbízási szerződéssel látja el az ügyvezetést,akkor az „A” és a „B” cég nem minősül egymás kapcsolt vállalkozásának.)

Mit jelent mindez a gyakorlatban?

Ha ilyen gazdasági társaságok között szerződés jön létre, úgy azt 15 napon belül be kell jelenteni a NAV felé, tehát az első bejelentési kötelezettség ez ügyben 2015.01.15-tel keletkezik.

Mit nevezünk szerződéskötésnek?

A PTK. alapján a felek kölcsönös és egybehangzó jognyilatkozata, amelyből kötelezettség keletkezik a szolgáltatás teljesítésére és jogosultság a szolgáltatás követelésére – tehát az írásbeliségnek a szerződés létrejöttére vonatkozóan nincs jelentősége.

Vonatkozik-e a szabályozás azokra a szerződésekre, amelyek 2015.01.01. előtt keletkeztek?

A válasz: nem. Azokat a szerződéses jogviszonyokat, melyek 2015.01.01-jét megelőzően keletkeztek, jelenteni nem kell, még akkor sem, ha a vállalkozás árbevételének 100%-át az ilyen jellegű teljesítés adja. Viszont ha a szerződés 2014.12.31. napját követően módosul, akkor 15 napos határidővel a kapcsoltság tényét jelenteni kell.

Ugyanakkor az is lényeges, hogy ha rendszeres áruvásárlás történik két gazdálkodó között, és ez nem egy folyamatos szállítási szerződés alapján jött létre, akkor minden adásvétel önálló szerződésnek minősül, tehát az első 2015. évi beszerzés jelentési kötelezettséget maga után vonó tranzakció lesz.

Bejelentések

A bejelentések kapcsán, azok részleteivel kapcsolatban keressen minket, rövidesen felvesszük Önnel a kapcsolatot!


JOGNYILATKOZAT

A jelen dokumentum és a benne foglalt valamennyi információ célja, hogy az adott témakör(ök)ben általános információkkal szolgáljon, de nem tárgyalja az adott témakör(öke)t annak teljességében, a megadott információk nem minősülnek számviteli, adóügyi, jogi, befektetési, tanácsadási illetve egyéb szakmai szolgáltatásnak.

Mi és munkatársaink arra törekszünk, hogy a legkiválóbb számviteli, adózási, vezetési, pénzügyi tanácsadási szolgáltatásokat nyújtsuk ügyfeleinknek, ugyanakkor az általunk nyújtott szolgáltatás egyedi, így jelen dokumentum és a benne foglalt információk tájékoztató jellegűek, nem szolgálnak az Írisz Office Kft. által tett jognyilatkozatként és társaságunk nem vállal felelősséget sem a jelen dokumentummal sem a benne foglalt információkkal, illetőleg semminemű teljesítési vagy minőségi megfeleléssel kapcsolatban.

Ügyfelünk a jelen dokumentumot és a benne foglalt információkat a saját felelősségére használja, és teljes mértékben felelősséget vállal a jelen dokumentum és a benne foglalt információk használatából eredő következményekért, esetleges veszteségekért. Az Írisz Office Kft. nem vonható felelősségre jelen dokumentum, vagy a benne foglalt információk felhasználásával kapcsolatosan felmerülő sem közvetlen sem közvetett károkért, egyéb veszteségekért.

Jelen tájékoztatóban leírt adatok és információk nem képezhetik ügyfeleink üzleti döntéseinek kizárólagos alapját, így ügyfeleinket arra kérjük, hogy pénzügyeiket vagy üzletvitelüket befolyásoló bármely döntésük meghozatala, vagy a döntés szerint történő lépés megtétele előtt kérjék képzett szakmai tanácsadóink véleményét a lenti, vagy ismert elérhetőségeinken

Kiemelt partnereink

További Partnereink

Bemutatkozás

A klasszikus adatrögzítő könyvelés már a múlté. A jelen a vezetői döntések aktív támogatásáról szól.
Az Írisz Office csoport a cégvezetőket és döntéshozókat támogatja napi szinten, tevékenységünk a könyvelésen és az információval történő ellátáson alapszik.

Papp Tibor Papp Tibor alapító
CertUnion ISO